Transplantace menisku

Bolestivé poranění menisku je nejčastějším důvodem k operačnímu zásahu v oblasti kolenního kloubu a tyto operativní zákroky patří k nejobvyklejším případům, které vedoucí lékař naší kliniky, MUDr. Petr Neoral, Ph.D. a další kolegové realizují.

Tyto operace se týkají nejen vrcholových sportovců, ale především rekreačních sportovců a dalších běžně fyzicky aktivních jedinců.

S potěšením proto oznamujeme, že se nám v rámci neustálého zlepšování a rozšiřování našich služeb podařilo úspěšně završit loňská jednání s americkým dodavatelem kolagenových implantátů menisku a absolovovat všechny nezbytné zkoušky a adaptace a v současné době tak můžeme i my, na naší klinice, vykonávat operaci, která pacientům vrací možnost pohybu a odstraňuje bolest v příslušné části kolenního kloubu.

Poranění menisků

Menisky si můžeme představit jako “nárazníky“, které mají za úkol vyrovnat zakřivení styčných kloubních ploch, čímž snižují zatížení v kloubu a podílí se na stabilitě kolene. K poranění a roztržení menisků dochází nejčastěji rotačním mechanismem při sportu a tomuto bolestivému poranění se často nevyhnou ani vrcholoví sportovci, stejně tak však k poranění menisku může dojít při minimální zátěži kolenního kloubu například při stávání z dřepu nebo při rychlejším nekoordinovaném pohybu. Meniskus totiž časem snižuje svou elasticitu a stává se křehčím a náchylnějším k poranění.

Jak se poranění menisků projevuje?

Poranění menisků se projevuje náhle vzniklou prudkou bolestí, často doprovázenou prasknutím, lupnutím, nebo přeskočením. Ve většině případů vzniká otok a výpotek v kolenním kloubu. Koleno bolí nejčastěji na vnitřní straně v místě kloubní štěrbiny z důvodu častějšího poranění vnitřního menisku než zevního a koleno může zůstat zablokované tak, že nohu nelze zcela natáhnout.

Transplantace menisků v proměnách času

Pokud zabrousíme do historie transplantace menisků, ocitneme se na počátku 90. let 20. století, kdy byla u člověka provedena první transplantace menisku doktorem Milachowskim. Na jeho práci navázali i další autoři, kteří prezentovali výsledky experimentů, ale i aplikací u samotných pacientů. Výsledky prvních transplantací nebyly příliš optimistické, současná medicína však pokročila do takové míry, že jsou výsledky transplantace menisků více než povzbudivé.

Pohyb bez bolesti

Transplantace menisku redukuje bolest, využívá se jako prevence degenerativních změn chrupavky a subchondrální kosti po resekci menisku, odstraňuje nebo redukuje riziko osteoartrotických změn po resekci menisku a obnovuje optimální mechanické vlastnosti kolenního kloubu.

Kolagenový implantát

Transplantace menisku je prováděna miniinvazivně - artoskopicky, kolagenový implantát je biologický a kompletně vstřebatelný (přestavitelný), je vyrobený z kolagenu s porézní strukturou. Tento implantát nahrazuje poškozenou část, která byla následkem úrazu zničena a využívá vlastní schopnost těla léčit se. Za kolagenovým implantátem stojí více než 16 let klinických zkušeností, které prokázaly, že se jedná o velmi účinný postup při léčbě, díky němuž dochází ke zlepšení kvality života pacientů.

Proč umělý meniskus?

Ze světových studií a zvlášť z našich zkušeností víme, že po operaci menisku v dané lokalitě se do 5 let rozvíjí artróza. Meniskus má v koleni velice zásadní úlohu, kterou je chránit chrupavku. Proto doporučujeme transplantaci umělého menisku, tak aby opět mohl plnit svojí přirozenou roli.

  1. nerekonstruovatelý meniskus
  2. odstranění poškozené části menisku
  3. implantace kolageního menisku CMI
  4. regenerovaný (přestavěný) meniskus ve vlastní tkán

Pro koho je umělý meniskus určen

Umělý meniskus je vhodný pro všechny pacienty, kterým bylo odstraněno více než 25% menisku, zvláště pak pro pacienty, kteří mají po artroskopii v dané oblasti bolesti, trvající déle než půl roku. Umělý meniskus je také určen pro pacienty, kteří v minulosti prodělali operaci menisku a začínají se u nich rozvíjet artrotické změny.

Pro koho umělý meniskus není vhodný?

Umělý meniskus naopak není vhodný pro pacienty, kteří trpí artrózou 4. stupně a nebo jim byla provedena totální menisektomie (odstranění celého menisku). U pacientů, kteří mají osovou odchylku větší než 12 stupňů a nebo prasklý přední zkřížený vaz, je vhodné provést implantaci spolu s plastikou předního zkříženého vazu, či korekční osteotomii. Profesionálním sportovcům se doporučuje implantace menisku až po ukončení profesionální kariéry.

Ideální postup transplantace

Ideální postupem při transplantaci umělého menisku je předoperační vyšetření magnetickou rezonancí. Díky tomuto vyšetření se určí lokalita a velikost trhliny menisku a naplánuje se zakoupení optimálního tipu umělého menisku. Při následné operaci se odstraní postižený meniskus a implantuje se umělý. Možná je i varianta dvoudobého výkonu, kdy se v první fází odstraní poškozený meniskus a poté se s odstupem 2-3 měsíců implantuje meniskus umělý, to však pacienta dvakrát zatíží celkovou anestezií a hospitalizací.

Díky umělému menisku můžete aktivně sportovat i ve vyšším věku.

Objednat konzultaci
Objednání
ke konzultaci

Zaujala vás naše nabídka? Trápí vás některá s uvedených diagnóz? Nechte nám na sebe kontakt a obratem se vám ozveme a navrhneme individuální řešení!